

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 300 mA |
| Forward Voltage | 580 mV |
| Average Rectified Current | 150 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25498
Ext.Price$0.25498
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25498 | $0.25498 |
| 10 | $0.24912 | $2.49120 |
| 25 | $0.24755 | $6.18875 |
| 50 | $0.24599 | $12.29950 |
| 100 | $0.24444 | $24.44400 |
